تازه ترین اخبار دنیای سینما

تازه ترین اخبار سینمای ایران به روایت شعر رنگین کمان :

کیانوش عیاری نیمه مرداد ماه خانه پدری را کلید می زند.

 

فیلم سینمایی "خانه پدری" به کارگردانی کیانوش عیاری نیمه مردادماه در تهران با حضور مهدی هاشمی، فاطمه معتمدآریا، ناصر هاشمی، مهران رجبی و مهناز افشار مقابل دوربین می‌رود.
این فیلم سینمایی در خانه‌ای قدیمی در تهران فیلمبرداری می‌شود. فیلم تازه کیانوش عیاری شش صحنه اصلی دارد. مهناز افشار به تازگی به جمع بازیگران این فیلم اضافه شده است و این اولین همکاری عیاری و مهناز افشار است.

مهدی هاشمی، فاطمه معتمدآریا، ناصر هاشمی، مهران رجبی بازیگران این فیلم هستند و مذاکره‌هایی برای حضور شهاب حسینی شده اما او قرارداد بازی در پروژه‌ای را دارد و احتمال این که بتواند در این فیلم با عیاری همکاری کند ضعیف است.

داریوش عیاری: مدیر فیلمبردار، مسعود بهنام: صداگذار، نوا روحانی: دستیار کارگردان، شاهرخ دستورتبار: مجری طرح، حسن آقاکریمی :مدیرتولید این فیلم هستند. کیانوش عیاری و موسسه ناجی هنر "خانه پدری" را تهیه می‌کنند.

کیانوش عیاری فیلمهای سینمایی "تنوره دیو"، "شبح کژدم"، "آبادانی‌ها"، "آن سوی آتش"، "دو نیمه سیب"، "شاخ گاو" و "بودن یا نبودن"،" سفره ایرانی" ، "بیدار شو آرزو" و مجموعه‌های "خانه به خانه" ،"هزاران چشم" و "روزگار قریب" را در کارنامه دارد.

رتبه آخر آسیا برای سینمای ایران

مدیران سینمایی ایران در حالی وضعیت مناسبی برای این سینما در سطح بین​الملل قائل هستند که آمار و ارقام وضعیتی کاملاً متفاوت با این اظهارات را نشان می​دهد.

تعداد تماشاگران سینمای ایران و مقایسه آن با سایر کشورها نشان می​دهد سینمای ایران در آسیا در میان کشورهای صاحب سینما آخرین رتبه را در اختیار دارد و همه این​ها در شرایطی است که جواد شمقدری به تازگی مدعی شده سینمای ایران در عرصه بین​المللی در رتبه دوازدهم قرار دارد.

بررسی جایگاه کشورها در عرصه بین​المللی نشانگر سطح کیفی سینمای کشور، اعتبار آن در داخل و خارج و از سوی دیگر میزان رونق سینما در کشورهاست و در همه این موارد و به طور خاص میزان تماشاگران سینمای ایران وضعیت نامناسبی در سطح بین​الملل دارد. می‌توان گفت آگاهی از رتبه کشورمان در حوزه مخابان سینمایی، نقشه راهی است برای مدیرانی که در پی آمارسازی‌ و رتبه بندی‌های جدید هستند.

مخاطبان در مقیاس جهانی
براساس آمار منتشر شده از سوی مجله فوکوس، نشریه بین​المللی اتحادیه اروپا در سال 2009، شش میلیارد و 900 میلیون نفر در سال به سینما رفتند. براین اساس یعنی تقریباً هر انسان روی زمین در این سال یک فیلم بر روی پرده سینما دیده است.

برای بررسی قاره به قاره این آمار می​توان به جدولی که در این نشریه ارائه شده، مراجعه کرد. براساس این آمار قاره آسیا دارای سه میلیارد و 879 میلیون نفر جمعیت است که تعداد بلیت​های فروخته شده در این قاره در سال 2009 سه میلیارد و 689قطعه بوده است.

این آمار در قاره آمریکا به این ترتیب است: جمعیت ساکن در این قاره 910 میلیون و 720 هزار و 588 نفر است و تعداد مخاطبان سینما یک میلیارد و 824 نفر بوده است. در قاره اروپا 731 میلیون نفر زندگی می​کنند و در طول یک سال تعداد مخاطبان سینما یک میلیارد و 160میلیون نفر بوده است.

جمعیت کل ساکن در قاره اقیانوسیه 38 میلیون و 894 هزار و 851 نفر است که 91 میلیون قطعه بلیت در یکسال در این قاره به فروش رفت. همچنین در قاره آفریقا یک میلیارد و هزار نفر زندگی می​کنند و تعداد مخاطبان سینما پنجاه و پنج میلیون نفر بوده است.

نگاهی به آمار موجود نشان می​دهد وضعیت تعداد تماشاگران در دو قاره آمریکا و اروپا بهتر از سه قاره دیگر است و در مرتبه بعدی قاره آسیا قرار دارد.

ایران در مقیاس جهانی
سینمای ایران به لحاظ تعداد تماشاگران سینما در سال 2009 در مقایسه با تمامی کشورهای دارای سینما در آسیا در آخرین رتبه قرار دارد. به این ترتیب که در ایران هر پنج سال یکبار افراد به سینما می​روند و شاخص سینما در این کشور 0.2 است؛​ رقمی که هیچ سنخیتی با ادعاهایی چون قرار گرفتن در رتبه دوازدهم در سطح بین​الملل ندارد. میزان مراجعه مردم در یک سال به سینما مهمترین شاخص سینمایی است. ایران با 70 میلیون نفر و مخاطب 15 میلیون نفری رتبه خوبی در آسیا ندارد.

مقایسه وضعیت ایران با کشورهای آمریکایی یک رتبه جایگاه ایران را بالاتر می​برد. ایران در میان دو قاره آسیا و آمریکا فقط بالاتر از کشور بولیوی قرار دارد. بولیوی با میانگین سرانه مخاطب 0.17 پایین​تر از ایران قرار دارد.

ایران در سه قاره همچنان بالاتر از بولیوی و در کنار رومانی قرار دارد ، رومانی در قاره اروپا وضعیتی مشابه ایران در آسیا دارد. در مقایسه با قاره اقیانوسیه نیز جایگاه ایران همان رتبه قبلی و فقط بالاتر از بولیوی است، اما در میان پنج قاره مراکش و الجزایز نیز پایین​تر از ایران قرار می​گیرند. شاخص مورد نظر درباره مراکش 0.09 و در مورد الجزایر 0.0 است. ایران فقط از سه کشوری برتر است که وضعیت کاملاً نامناسب دارند.

علم​الهدی: عزم ملی برای ارتقای جایگاه سینما در جهان
امیرحسین علم​الهدی کارشناس سینما​ که اطلاعات مربوط به جایگاه سینمای ایران به لحاظ جذب تماشاگر را در اختیار سایت خبرآنلاین قرار داده، در مورد این آمار و ارقام و دلایل انتشار آن اظهار داشت:​ �ذکر این آمارها بدین معنی نیست که می​خواهم سینمای ایران را تحقیر کنم. به هیچ وجه چنین قصدی ندارم و نخواهم داشت.�

او ادامه داد: �هدف از ذکر این آمار و ارقام شناسایی جایگاه واقعی ایران در میان ملت​های جهان است و اینکه برای ارتقای این شاخص توسعه، یک عزم ملی و مناسب لازم است.�

مدیر پردیس سینمایی ملت، گفت: �حق کشور ایران با این پشتوانه غنی فرهنگی این جایگاه نیست و البته بهتر است خود را فریب ندهیم. برای تاثیرگذاری در میان افکار عمومی جهان باید مردم خود را اول بشناسیم، سپس در فکر فتح فرهنگی سایر کشورها باشیم. در واقع باید گفت لطفاً به بیراهه نرویم!�

شمقدری:​ ایران در رتبه دوازدهم جهانی قرار دارد
در حالی که آمار و ارقام رسمی وضعیت نامناسبی برای سینمای ایران در عرصه بین​الملل تصویر می​​کند، جواد شمقدری معاون امور سینمایی معتقد است سینمای ایران در سطح بین​الملل دارای رتبه دوازدهم است.

شمقدری در گفت و گو با ایرنا در این زمینه اظهار داشت: "این رتبه بندی براساس شاخص هایی از جمله تعداد سالنها و مخاطبان سینما ارایه می شود و این درحالی است که ایران در زمینه این دو شاخص با افت شدید مواجه است. در زمینه ساخت سالن سینما درکشور در مرحله اول به ساخت 400 سالن جدید و در مرحله بعد احداث یک هزار سالن سینمایی نیاز است. نیمی از 450 سالن سینمای موجود کشور به مرور تعطیل شده​اند."

/ 0 نظر / 9 بازدید